سلام ، به یکتا تجهیز خوش آمدید.

کولرهوایی یا ایرکولرها
مبدل هوا خنک که به نامهای کندانسور هوایی، ایرکولر یا Air cooled heat exchanger هم شناخته می شود، بخش مهمی از سیستم کولینگ بسیاری از کارخانجات، نیروگاه، پتروشیمی و پالایشگاه هست. عملکرد ایرکولر یا کندانسور هوایی به این صورت است که آب گرم از یک سو وارد کویل می شود. فن با توجه به محل قرار گیری، جریان هوایی با سرعت بالا و بین فینهای کویل ایجاد می کند و به این صورت انتقال حرارت بین آب و هوای محیط باعث خنک شدن کولینگ واتر خواهد شد.

مبدل حرارتی هوا خنک (Air Cooler) وسیله ای برای دفع حرارت از یک سیال یا گاز به طور مستقیم به هوای محیط است. هنگام خنک کردن سیالات و گازها، دو منبع به آسانی با هزینه نسبتا کم برای انتقال گرما به هوا و آب وجود دارد. مزیت قابل توجه مبدل حرارتی هواخنک، با توجه به مقررات دولتی و نگرانی های زیست محیطی و هزینه های سنگین مربوط به تصفیه و دفع آب، این است که به آب نیاز ندارد، به این معنی که نیازی به قرار دادن تجهیزات در نزدیکی منبع آب نیست.

مزایا و معایب استفاده از کولر هوایی:

انواع کولر هوایی در مقایسه با کولرهای آبی یا گازی بعلت اینکه از هوا تحت عنوان خنک کننده استفاده می‌کنند دارای معایب و مزایایی هستند :

مزایا :

نیاز نداشتن به سیال آب همچنین صرفه جویی در هزینه جهت خرید تجهیزات انتقال آب
هیچگونه خطری برای هوا ندارد، کاهش تاثیرات مربوطه، دسترسی آسان به هوا
عدم ایجاد آلودگی منایع آبی (رودخانه، دریاچه، دریا) همینطور محیط زیست

معایب :

سر و صدای بالایی داراست همچنین فضای زیادی را اشغال می‌نماید.
برای یک بار گرمایی مشخص نسبت به آب، هوای بیشتری میخواهد.

انواع ایر کولر صنعتی

دستگاه‌های ایر کولر صنعتی برحسب نوع جریان هوا شامل دو دسته مجزا با نحوه عملکرد متفاوت میشوند :

ایر کولر دمشی (دمنده) : ایر کولرهای دمشی یا کولر جریان اجباری از انواع صنعتی محسوب شده که فن بخش پایینی یعنی بالای مجموعه‌ی لوله‌ها قرار میگیرد تا باعث تشکیل جریان هوا برروی انشعابات شود. در این مدل هوا درون قسمت‌های متفاوت لوله‌ها بگونه‌ای مناسب پخش گشته و امکان بازگشت هوای گرم به بخش‌های هواگیری پروانه کم میباشد. باران، تگرگ، نور خورشید بر روی لوله کمتر اثر میگذارد زیرا شصت درصد سطح پوشیده میشود بنابراین تاثیر جریان طبیعی داخل کولر هوا خنک افزایش می‌یابد. از مزایای ایر کولر صنعتی دمنده میتوان به مصرف انرژی حداقل، تعمیرات راحت، قابلیت بکارگیری برای دماهای بالا اشاره کرد ولیکن دارای توزیع هوای یکسان نمی‌باشد.
ایر کولر مکشی (مکنده) : نحوه طراحی ایر کولر صنعتی مکشی یا جریان القایی بگونه‌ای بوده که پروانه قسمت بالایی یعنی زیر مجموعه لوله‌ها نصب میگردد تا هوا را بطرف بالا بکشاند. بنابراین انشعابات بالای فن قرار گرفته سپس طی گرم شدن هوای ورودی، در بخش بالایی لوله‌ها مکش طبیعی هوا بطرف بالا اتفاق می‌افتد فلذا توان مصرفی پروانه کاهش پیدا میکند. دسترسی به قطعات فن ایر کولر مکنده جهت تعمیر بسیار راحت است همچنین مزایایی مانند توزیع هوای یکنواخت‌تر، سازگاری بیشتر در منطقه‌های سرد سیر، مقاومت زیاد مقابل عوامل جوی، احتمال پایین بازگشت هوای گرم داراست. اما از محدودیت دمایی و مصرف بالای انرژی برخورد دار می باشد.

شرکت یکتا تجهیز با بیش از دو دهه تجربه فنی به عنوان شرکتی فعال در حوزه طراحی، مهندسی، تامین، ساخت، نصب، راه اندازی انواع سیستمهای خنک کننده و تجهیزات فرایندی و مبدلهای حرارتی و سیستم های خلا، چیلرهای خلا، اجکتورها و سایلنسرها در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، معدنی، فولاد و … می باشد.